Služby

Služba je poskytována seniorům a osobám se zdravotním postižením od 19 let věku.

Sociálně aktivizační služby jsou ambulantní, poskytované osobám v důchodovém věku nebo osobám se zdravotním postižením ohroženým sociálním vyloučením.

Služba, kterou poskytujeme, obsahuje tyto základní činnosti:

a)  zprostředkování kontaktu se společenským prostředím,
b)  sociálně terapeutické činnosti,
c)  pomoc při uplatňování práv, oprávněných zájmů a při obstarávání osobních záležitostí

Činnosti mimo rámec základních činností:

a)  vzdělávací aktivity zaměřené na problematiku seniorů a osob se zdravotním postižením
        b) podpora mobility seniorů a osob se zdravotním postižením, včetně zajištění jejich  dopravy

Popis činností:

a)      Zprostředkování kontaktu se společenským prostředím, zájmové, vzdělávací a volnočasové aktivity, aktivizační činnosti vedoucí k většímu sociálnímu začlenění seniorů a osob se zdravotním postižením k jejich větší aktivitě - jde o služby, kdy se klientům zprostředkovává kontakt se společenským prostředím s využitím všech informačních multimediálních technologií (SMS, internet, e-mail). Jedná se např. o zjišťování kontaktů na úřady, poskytování písemných informací, vyhledávání kontaktů, které budou zajišťovány pracovníky v přímé péči a sociálním pracovníkem. Rozsah informačních služeb umožní to, že se v rámci vzdělávací činnosti využijí podmínky pro nácvik a upevňování motorických, psychických a sociálních schopností a dovedností. Podstatou této služby je pomoc klientovi osobně si vyřídit osobní záležitosti v prostředí, ve kterém se obtížně orientuje. Volnočasové aktivity budou zajišťovány dle přirozeného zájmu ze strany klientů s náplní tradičního i netradičního trávení volného času. Jedná se o ruční práce – šití, háčkování, pletení, práce s papírem, pletení z pedigu, aj.

b)      Sociálně terapeutická činnost – činnost vedoucí k rozvoji a udržení osobních a sociálních dovedností, poskytování programů osobám se zdravotním postižením a seniorům, které jim umožní radovat se z pohybových aktivit (třeba v některých případech jen omezeně), kulturních zážitků a společenských setkávání - patří k určité formě pracovní terapie pro klienty, jenž se dost často projevuje hlavně v zmírňování následků sociálního vyloučení. Projevuje se ve formě svépomocné činnosti během různých terapeutických aktivit (manuální práce, společenské aktivity, různé sociální aktivity aj.). Do oblasti sociální terapie zařazujeme i pomoc v krizové situaci, kde cílem je úleva klientům od obtížné životní situace, posílení jejich schopností a sociálních dovedností podporujících sociální začleňování.

c)      Pomoc při uplatňování práv, oprávněných zájmů a při obstarávání osobních záležitostí – pomoc při komunikaci vedoucí k uplatňování práv a oprávněných zájmů, pomoc při vyřizování běžných záležitostí.  Jsou to konzultace při řešení sociálně právních otázek, pro situace běžnějšího a osobního rázu, v nichž se klienti v sociálně-právní problematice ne dosti dobře orientují.

Činnosti mimo rámec základních činností:

a) Vzdělávací aktivity zaměřené na problematiku seniorů a osob se zdravotním postižením - v rámci vzdělávacích činností budeme poskytovat  konzultace pro klienty, kteří se v rámci snížené soběstačnosti a motorických dovedností, potřebují projevit, ale chybí jim sociální cítění a návyky,  jak se projevit a podělit se svými zážitky a dovednostmi.

b) Podpora mobility seniorů a osob se zdravotním postižením, včetně zajištění jejich dopravy.